reklama

Sobotka i Špidla věděli, že OKD prodávají levně! Jak vedení ČSSD okradlo český stát ....

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 14.12.2017 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Lidové noviny přinesly v dnešním vydání exkluzivní záznam jednání kabinetu Vladimíra Špidly o privatizaci důlní firmy OKD. Akcie byly přiklepnuty nejnižší nabídce, uvádějí Lidové noviny k transakci staré téměř 14 let.

Záznam jednání spatřil světlo světa kvůli soudnímu přelíčení u Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž zjišťuje, zda soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku způsobili škodu 5,7 miliardy korun, když přichystali podklady pro nevýhodný prodej. 

Jak Lidové noviny konstatují, z nahrávky jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, jež za podíl státu nabízela o 850 milionů korun více než Karbon Invest. Společnost Karbon Invest již v podniku ovládala většinový podíl a chtěla zbytek. 

Ve chvíli, kdy se ministři o Pentě dozvěděli, nastala vypjatá debata, v níž zaznívaly i obavy z vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ obával se tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Dostál se tehdy dokonce i ptal na to, jak brát v úvahu skutečnost, že majitelé Karbon Investu mají sděleno obvinění, že vyvedli z OKD 1,6 miliardy korun. A poukazoval také na situaci kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil Dostál s tím, že se dozvěděl mimo jiné i to, že se byty privatizovat budou za nějak strašně výhodné ceny.

I přesto tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil – 12 hlasy z 16 přítomných, čtyři ministři se zdrželi. 

Na otázku Dostála odvětil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, že to podle jeho informací mít neblahý vliv nebude. Obvinění podnikatelů prý problém není, říkal Gross a poukazoval na to, že je to jen politická záležitost. „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil,“ řekl Gross. 

Kromě Dostála pochyboval i tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, ministr dopravy Milan Šimonovský pak žádal odložení rozhodnutí, neboť chtěl i právní stanovisko k nabídce Penty. Co nejdráže pak chtěl prodat podíl i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. O odkladu hovořil i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. „Jestli by pan ministr financí neudělal ucelenou argumentaci i k té nabídce Penty, protože budeme pod obrovským tlakem,“ sdělil Svoboda, avšak marně. 

„Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji. 

K tématu doporučujeme:

Proč odboráři se zaměstnanci volili Okamuru a ne ČSSD?

Podporujeme kvóty na uprchlíky, prohlásil šéf českých odborářů Středula

 

Klíčová slova: ČSSD  | korupce
229 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Kdo tvoří tým kandidáta na prezidenta Drahoše? Například dohližitel nad tím, aby jsme zůstali německou kolonií ...Drahoš je oddán současným elitám podporujících imigraci muslimů a kašlajících na občany ČRŘečtí občané protestují proti socialistické vládě a jejímu omezování svobod a sociálních výdajů!Kandidát oligarchů a neomarxistů Drahoš se boji svobodných voleb občanů a oprávněně! Italové odmítají uprchlíky ...Problém není Miloš Zeman. Problémem jsou jeho voliči – vesměs chudí, zadlužení ...

FreeGlobe.cz

Evropská plošná daň. Eurokrati stále hlasitěji mlaskají. Necháme se dál oškubávat?Černošky v uprchlickém středisku brutálně zbily mladou dívku. Na záběrech lze spatřit i řeholnici... Jenom pro otrlé (+ video)

ePortal.cz

Obama, Merkelová i Clintonová jsou prý "slušní" politici. Ta se podívejte, co prováděli za svinstvaCo si o sobě Merkelová vůbec myslí? Být na místě Kurze, poslal bych ji někam

euPortal.cz

Je to referendum o Zemanovi, píší HN. Jistě, ale také o Bruselu, kvótách, České televizi, "fake news", ČSSD a.s., neziskovkách, OKD a ČEZu, ale o tom HN jaksi nepíší...Jiří Drahoš: Česká republika by měla přijmout euro nejpozději do čtyř let

Eurabia.cz

Španělský tisk vidí jako favorita druhého kola Zemana Manipulátoři zakládají falešné profily politiků z Okamurovy SPD a vyzývají k volbě Drahoše!

euServer.cz

Jiří Drahoš: Nechci soudit paní Merkelovou ani podle imigrace, ani podle jiných věcíVoliči Miloše Zemana byli nazýváni prasaty, potomky nevolníků, starými hloupými nevzdělanými venkovany... Česká vzpoura urážených a ponižovaných. Proto ten řev a nenávist

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Volba Drahoše je hlas pro genocidu českého národa, varuje sociolog Hampl. Až tento člověk odhalí své skutečné názory, lidé budou koukat, co je to za extremistuDrahoš podporuje přijímání imigrantů, propaguje islám a spolupracuje s islamisty. To, co sám nedávno řekl, ukazuje jeho skutečnou tvář. Je to lhář. Znalec islámu hovoří
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění