Herečka Nikola Štíbrová vzkazuje: Máte malý plat? tak jste Nemakačenko!

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 22.9.2017 | Rubrika: Ekonomika
cikanska vlajka

Novinářka Saša Uhlová půl roku vykonávala různé dělnické profese. V drůbežárně, na kase v supermarketu, atd. Napsala o tom sérii reportáží, která vzbudila značný zájem, dokonce i pořadu 168 hodin Nory Fridrichové.

Daniel Kroupa, bývalý poslanec a předseda ODA, v současnosti přednášející na Katedře politologie a filozofie na Univerzitě Jana Evangelisty Pukryně v Ústí nad Labem, ovšem zapochyboval o smyslu jejího konání:

„Když se buržoazní panička odhodlá půl roku pracovat jako součást dělnické třídy za minimální mzdu, z níž dnes musí žít zhruba tři procenta zaměstnanců, zaslouží si pochvalu. Zakusí na vlastní kůži to, jak bychom museli žít všichni, kdyby se dostali opět k moci marxisté. Všichni s výjimkou marxistů.“

V diskusi pod postem se okamžitě rozeběhla ostrá debata, ve které diskutující Kroupovi kromě označení Uhlové za „buržoazní paničku“ (tato bojovnice za lepší svět je prý vše jiné než panička) vytýkali, že zesměšňuje upozorňování na důležitou věc, a ještě více to, že do trudných zážitků z továrny tahá marxismus a ideologické spory.

Několikrát ale našel velmi rázné zastání. Uživatel Petr Zídek vyjádřil názor, že i když nikdo nezpochybňuje náročnou práci a utrpení lidí pracujících za minimální peníze, bylo by užitečné, aby se také zaměřila na problémy lidí, kteří sice berou násobky průměrné mzdy, ale jejich život je náročný také.

„Možná by pak zjistila, že také chodí do práce nemocní, protože z nemocenské hypotéku a dětem tenis fakt nezaplatíte,“ píše. Navíc lidé z reportáží Uhlové by podle něj dokázali sehnat lépe placenou práci v lepších podmínkách, kdyby trochu chtěli, takže to vypovídá spíše o nich.

Ještě zajímavěji ale vstoupil do debaty Pavel Šafr. Šéfredaktor mnoha českých tiskovin, aktuálně provozující server Forum24.cz, Kroupovi děkoval za odvážné vyslovení nepopulární pravdy. „Ten projekt je vrcholný kýč,“ konstatuje Šafr. Saša Uhlová podle něj dostává velké peníze od Fondu nezávislé žurnalistiky, a tady dojímavě ukazuje, jak je těžké vyjít s málem.

„Každý normální člověk ví, že je to směšná a absurdní komedie. Ale tady se mnoho rozumbradů velice dojme a udělá z toho melodrama o její statečnosti.“ Přitom jestli je někdo podle Šafra statečný, tak to není Uhlová, ale Kroupa, který se tomuto kýči dokázal postavit.

Saša Uhlová Šafrovi odpověděla, že její obvyklá měsíční mzda je 20 tisíc čistého, přičemž dříve brala ještě méně. S manželem a čtyřmi dětmi žije v podnájmu a vyjdou jen díky tomu, že pracuje i její manžel.

Pavlu Šafrovi pak dorazila na pomoc redaktorka jeho webu Johana Hovorková, kterou udivilo, proč je právě tato akce financována z peněz určených pro nezávislou žurnalistiku. „Je úplně směšné tvářit se, že obrana nezávislé žurnalistiky souvisí s prosazováním levicových témat, ať jsou jakkoli potřebná. A na tom, že někdo chvíli předstírá, že je pokladní, nic hrdinského není.“

Jistý Dušan Radovanovič pak debatu pod Kroupovým postem uzavřel: „Tento post je krásným ztělesněním toho, jaké představy má o světě muž minulosti. Trochu to připomíná Jakeše na Červeným Hrádku...“

Kroupa nereagoval na dramatické výzvy „omluvte se, pokud si chcete zachovat čest“, ale pokusil se vysvětlit, o co mu v textu šlo. „Podnícen zaslechnutou diskusí o tom, že články jedné novinářky o životě nízkopříjmových skupin pomáhají delegizimizovat kapitalistický systém, jsem napsal krátký text o tom, že socialismus generuje větší rozsah chudoby,“ vysvětloval.

Chudobou prý rozhodně nepohrdá a před rokem 1989 žil pod hladinou oficiálně definovaného životního minima.

„V prostředí, v němž jsem žil, jsem viděl i do nebe volající nespravedlnosti zpúsobené tím, že všechny výrobní prostředky ovládal jediný zaměstnavatel. Kdo si to s ním rozházel, neměl šanci. To nemluvím o disidentech, ale o těch nejméně kvalifikovaných lidech pracujících rukama,“ vysvětloval dále. Navíc se podle něj stále ukazovalo, že centrálně řízené hospodářství je zoufale nevýkonné.

Kroupa, jak napsal, oceňuje záslužné reportáže Saši Uhlové a nezpochybňuje ani sponzorskou podporu, kterou na to dostala. Mluví-li však o „brigádách kapitalistické práce“, dává svým textům poněkud zbytečný ideologický podtext. A je tedy na místě otázka, o co vlastně jde. O pomoc lidem v těžké situaci, či o ideologickou obžalobu nového režimu? „Podívejte lidé, ten kapitalismus je stejně špatný systém, jako byl socialismus,“ píše.

Mladí marxisté to podle něj, bohužel, chápou právě takto. „A proč se stále navážím do marxismu? Protože je spikleneckou teorií dějin, která znemožňuje pochopit život moderní společnosti. Má však stále silný destruktivní potenciál,“ zakončil.

Na Facebooku samotné Saši Uhlové se pak vyznění jejích reportáží vysmála herečka a internetová hvězda Nikol Štíbrová. „Maturita je zbytečná, vejška taky. Natož dělat nějakou kariéru nebo, nedej bože, mít firmu a vytvářet pracovní místa pro další lidi. Za to všechno vás stihne krutý trest. Nemakačenka budou mít pré,“ rozepsala se. Na dotazy, kdo všechno spadá do této kategorie, pak termín pozměnila na „makačenka light“. Tedy ty, co makají, ale lehce.

Dále doporučujeme:

Merkelová a neziskovky lhali! Imigranti většinou nic neumí a my je budeme muset živit!

Uprchlíci v Německu: Už to museli přiznat! Nepřišli žádní jaderní fyzici, ale neschopní nevzdělanci!

Politicky nekorektně: Schopnosti a inteligence migrantů z Afriky a Arábie ...

Uprchlíci v Německu: Už to museli přiznat! Nepřišli žádní jaderní fyzici, ale neschopní nevzdělanci!

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

 

Klíčová slova: liberalismus  | socialismus  | sociální stát  | nezaměstnanost  | Solidarita
1478 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloChrocht, kreténi, zku*venej zloděj. Více k tomu, o čem jedná Sněmovna: VIDEO od Jarka Nohavici i mnohem ostřejšího hocha
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění