Kalousek (TOP09) je proti vyšetřování legálního zloděje Bakaly v kauze OKD!

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 13.12.2017 | Rubrika: Politika
kokot_kalousek

Poslanecká sněmovna se v úterý rozhodla zřídit vyšetřovací komisi, která se má zabývat kauzou privatizace firmy OKD, tedy dolů, které skončily v majetku miliardáře Zdeňka Bakaly. Nápad České pirátské strany si osvojila řada dalších stran a hlasování o zřízení komise dopadlo jednoznačně. Nikoliv však bez zajímavosti.

Sjetina z poslaneckého hlasování zaujala novináře Erika Besta. Zejména proto, že mezi záplavou zelených hlasů pro návrh svítil jeden červený křížek, značící, že daný poslanec hlasoval proti.

Dalo by se čekat, že tím jediným poslancem bude Bohuslav Sobotka. Premiér v demisi, jehož vláda se dnešní čtrnáctou hodinou definitivně odebere do historie, je s kauzou spojován od samého počátku. Jako ministr financí ve vládě Stanislava Grosse v roce 2004 privatizaci navrhoval, prosazoval a nesl za ní zodpovědnost.

V současnosti Sobotka dochází k soudu, který řeší, o kolik miliard tato privatizace připravila český stát. Sice pouze v pozici svědka, ale vzhledem k tomu, že na lavici obžalovaných sedí jemu podřízení lidé z tehdejšího ministerstva, je to pro něj přinejmenším politicky velmi nepříjemné.

Bohuslav Sobotka však nebyl tím, kdo v úterý zvedl ruku proti zřízení vyšetřovací komise, která celou kauzu bude znovu rozebírat. Vůbec totiž nehlasoval, neboť se v poslední den svého premiérského úřadování vypravil do Paříže na klimatickou konferenci.

Jediným poslancem, který hlasoval proti zřízení komise, je však neméně zajímavé jméno. Červený křížek se na sjetině objevil u Miroslava Kalouska, bývalého předsedy KDU-ČSL a TOP 09. Kalousek byl v době hlasování o privatizaci OKD předsedou vládních lidovců, členem Grossovy vlády však nebyl.

S kauzou OKD je spojen i vazbami, které jeho strana měla na miliardáře Zdeňka Bakalu. Uhlobaron Bakala měl v roce 2010 štědře přispět na volební kampaň TOP 09, kterou Kalousek po svém rozchodu s lidovci tehdy založil. Navíc měl mít velmi blízké styky, včetně obchodních, s tehdejším předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Již od doby, kdy v devedesátých letech společně zprivatizovali karlovarskou Becherovku.

Navíc se často spekulovalo o velmi vstřícném vztahu mezi Sobotkou a Kalouskem, který vůči vládě útočil takřka výhradně na ministra financí Andreje Babiše. Právě Erik Best několikrát upozorňoval na „společné zájmy“ obou bývalých stranických předsedů.

„Anděl strážný Miroslav Kalousek včera jako jediný poslanec hájil omluveného Bohuslava Sobotku před zřízením vyšetřovací komise k privatizaci OKD,“ poznamenal nyní Best na svém Facebooku.

Sám Miroslav Kalousek se následně vyjádřil, že jeho záměrem nebylo hájit Bohuslava Sobotku, ale nezávislost justice. Zejména proto, že začíná mít obavy, že „nové pořádky“ na ni budou vyvíjet nátlak.

Blažek: Navrhuji usnesení, že za všechno může ČSSD, ODS a KDU

Kromě Kalouska se k návrhu na ustavení vyšetřovací komise postavili skepticky i jiní. Včetně poslance ODS Pavla Blažka. Ten ve sněmovním řečništi zapochyboval, co má vlastně komise řešit, když z projevů navrhovatelů z řad Pirátů a SPD jasně vyplývá, že oni už viníka znají.

„Slovo parlament mělo v různých jazycích původně různý význam, takže za posledních Bourbonů ve Francii parlament byl soudní orgán, nebyl to žádný parlament v našem pojetí. A my tady děláme vlastně přesně to samé,“ rozpovídal se Blažek.

Práce komise je podle něj za těchto okolností zbytečná, efektivnější by podle něj bylo rovnou schválit její závěrečnou zprávu. „Tak navrhuji usnesení: za všechno může ČSSD a Sobotka,“ doporučil poslanec, který nedávno sám jednu sněmovní vyšetřovací komisi, tu k policejní reorganizaci, vedl.

CELÉ VYSTOUPENÍ PAVLA BLAŽKA

A jak byl Blažek v ráži, doporučil ještě další, obecnější usnesení. Navrhovatelé z řad „nových“ stran, disponující sněmovní většinou, by si podle něj měli schválit univerzální usnesení. „Takže si to odhlasujme! Za všechno může ČSSD, ODS, KDU, koho chcete, a pojďme dál,“ doporučil poslanec.

K tématu doporučujeme:

Proč odboráři se zaměstnanci volili Okamuru a ne ČSSD?

Podporujeme kvóty na uprchlíky, prohlásil šéf českých odborářů Středula

 

Klíčová slova: korupce
830 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloChrocht, kreténi, zku*venej zloděj. Více k tomu, o čem jedná Sněmovna: VIDEO od Jarka Nohavici i mnohem ostřejšího hocha
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění