Sobotka i Špidla věděli, že OKD prodávají levně! Jak vedení ČSSD okradlo český stát ....

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 14.12.2017 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Lidové noviny přinesly v dnešním vydání exkluzivní záznam jednání kabinetu Vladimíra Špidly o privatizaci důlní firmy OKD. Akcie byly přiklepnuty nejnižší nabídce, uvádějí Lidové noviny k transakci staré téměř 14 let.

Záznam jednání spatřil světlo světa kvůli soudnímu přelíčení u Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž zjišťuje, zda soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku způsobili škodu 5,7 miliardy korun, když přichystali podklady pro nevýhodný prodej. 

Jak Lidové noviny konstatují, z nahrávky jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, jež za podíl státu nabízela o 850 milionů korun více než Karbon Invest. Společnost Karbon Invest již v podniku ovládala většinový podíl a chtěla zbytek. 

Ve chvíli, kdy se ministři o Pentě dozvěděli, nastala vypjatá debata, v níž zaznívaly i obavy z vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ obával se tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Dostál se tehdy dokonce i ptal na to, jak brát v úvahu skutečnost, že majitelé Karbon Investu mají sděleno obvinění, že vyvedli z OKD 1,6 miliardy korun. A poukazoval také na situaci kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil Dostál s tím, že se dozvěděl mimo jiné i to, že se byty privatizovat budou za nějak strašně výhodné ceny.

I přesto tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil – 12 hlasy z 16 přítomných, čtyři ministři se zdrželi. 

Na otázku Dostála odvětil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, že to podle jeho informací mít neblahý vliv nebude. Obvinění podnikatelů prý problém není, říkal Gross a poukazoval na to, že je to jen politická záležitost. „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil,“ řekl Gross. 

Kromě Dostála pochyboval i tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, ministr dopravy Milan Šimonovský pak žádal odložení rozhodnutí, neboť chtěl i právní stanovisko k nabídce Penty. Co nejdráže pak chtěl prodat podíl i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. O odkladu hovořil i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. „Jestli by pan ministr financí neudělal ucelenou argumentaci i k té nabídce Penty, protože budeme pod obrovským tlakem,“ sdělil Svoboda, avšak marně. 

„Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji. 

K tématu doporučujeme:

Proč odboráři se zaměstnanci volili Okamuru a ne ČSSD?

Podporujeme kvóty na uprchlíky, prohlásil šéf českých odborářů Středula

 

Klíčová slova: ČSSD  | korupce
315 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Plán EU vychází na 100%. V Německu je mezi mladými 15 let pouze 64% skutečných Němců ...Enoch Powell prorok a mučedník dnešní doby - záplava migrantů z Afriky a islámského světa zničí naše obyčejné lidiČeši makají jako Němci, ale berou plat jako na Ukrajině a ještě věří kecům o malé produktivitě ...To je ten přínos masové migrace? Uprchlíci nepracují a parazitují na sociálním systému Německa ...Jak kapitalisté podporovali socialistu Hitlera a pro zisk šli přes mrtvoly oběti nacismu ...

FreeGlobe.cz

Buduje se celosvětový systém sledování. Podporuje ho Bill Gates (+ video)Britská vláda dělá z nevinných důchodců ruské boty!

ePortal.cz

A tentokrát nechme politiku politikou. Je tu totiž jednoho mnohem závažnější témaTento mocný muž není žádný dobráček. Na lidech mu nezáleží a má toho na triku skutečně dost

euPortal.cz

Invaze z Afriky pokračuje: ve třech dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ... Gang imigrantů napadal důchodce a takhle to dopadlo... Podívejte se

Eurabia.cz

Vychází první díl jedinečného díla - komentáře koránu v češtině!Když začali muslimové vyvražďovat přes milion křesťanů v Osmanské říši. Výročí o němž česká media mlčí

euServer.cz

Vzniku první a druhé světové války předcházely lži a provokace. Jako nyníAmerika je největším globálním potupitelem lidských práv v historii světa, mimo jakoukoli kontrolu jednající hegemon, snažící přivlastnit si nikým neomezenou totální nadvládu

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Zkušený publicista Vlk: Oficiální zprávy jsou evidentně lživé. Celý koncept neziskovek je ukázkou debility údajně humanistické inteligenceKomunisti asi nevymřou tak rychle, jak jsme doufali, lituje Tomáš Cikrt. Zemanovi jsou už všichni ukradení, chce jen provokovat
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění