Sobotka i Špidla věděli, že OKD prodávají levně! Jak vedení ČSSD okradlo český stát ....

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 14.12.2017 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Lidové noviny přinesly v dnešním vydání exkluzivní záznam jednání kabinetu Vladimíra Špidly o privatizaci důlní firmy OKD. Akcie byly přiklepnuty nejnižší nabídce, uvádějí Lidové noviny k transakci staré téměř 14 let.

Záznam jednání spatřil světlo světa kvůli soudnímu přelíčení u Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž zjišťuje, zda soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku způsobili škodu 5,7 miliardy korun, když přichystali podklady pro nevýhodný prodej. 

Jak Lidové noviny konstatují, z nahrávky jednoznačně plyne, že ministři věděli o nabídce společnosti Penta, jež za podíl státu nabízela o 850 milionů korun více než Karbon Invest. Společnost Karbon Invest již v podniku ovládala většinový podíl a chtěla zbytek. 

Ve chvíli, kdy se ministři o Pentě dozvěděli, nastala vypjatá debata, v níž zaznívaly i obavy z vězení. „Nechtěl bych skončit v teplákách,“ obával se tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Dostál se tehdy dokonce i ptal na to, jak brát v úvahu skutečnost, že majitelé Karbon Investu mají sděleno obvinění, že vyvedli z OKD 1,6 miliardy korun. A poukazoval také na situaci kolem bytů. „Kolegům, kteří nevědí, bych vysvětlil, že je tam cirka 40 tisíc bytů. Z toho jsou tři čtvrtiny bytů první kategorie, pokud mám správné informace od kolegů ze severní Moravy. Nevím, jestli se privatizovat budou, nebo nebudou,“ zmínil Dostál s tím, že se dozvěděl mimo jiné i to, že se byty privatizovat budou za nějak strašně výhodné ceny.

I přesto tehdejší Špidlův kabinet prodej odsouhlasil – 12 hlasy z 16 přítomných, čtyři ministři se zdrželi. 

Na otázku Dostála odvětil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, že to podle jeho informací mít neblahý vliv nebude. Obvinění podnikatelů prý problém není, říkal Gross a poukazoval na to, že je to jen politická záležitost. „Mně je relativně šumafuk, jak tato věc dopadne, ale nemůžu vypadat jako blbec, protože včera jsme byli v Ostravě a tam se to samozřejmě hodně zřejmě frekventovalo. Nikdo samozřejmě nesignalizoval, že je nějaký problém, jsem to vůbec netušil,“ řekl Gross. 

Kromě Dostála pochyboval i tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, ministr dopravy Milan Šimonovský pak žádal odložení rozhodnutí, neboť chtěl i právní stanovisko k nabídce Penty. Co nejdráže pak chtěl prodat podíl i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. O odkladu hovořil i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. „Jestli by pan ministr financí neudělal ucelenou argumentaci i k té nabídce Penty, protože budeme pod obrovským tlakem,“ sdělil Svoboda, avšak marně. 

„Diskuse, která tu na vládě proběhla, neovlivnila můj názor a mohu stejně jako na počátku doporučit společně s kolegou Urbanem vládě prodej v těch parametrech, jak jsme připravili příslušný materiál,“ podotkl Sobotka rázně, stejně jako Špidla, jenž trval na prodeji. 

K tématu doporučujeme:

Proč odboráři se zaměstnanci volili Okamuru a ne ČSSD?

Podporujeme kvóty na uprchlíky, prohlásil šéf českých odborářů Středula

 

Klíčová slova: ČSSD  | korupce
568 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloExministr Vlastimil Tlustý: Až nebude co rozdělovat, budou se „lepšolidi“ a „horšolidi“ mydlit ještě více. Soukupa si pamatuji, ještě když v roce 2006 dělal pro Zelené...
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění