Takto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

Autor: Jaroslav Štefec | Publikováno: 14.12.2018 | Rubrika: Ekonomika
Missile Defense Agency

Je mi jasné, že tohle téma je dost odborné. Přesto mi to nedalo, a připojuji komentář k informaci z Novinky.cz, že resort obrany hodlá nakoupit za 1,5 miliardy rakety pro protiletadlový raketový komplet RBS-70, který kdysi dávno koupil za dvojnásobek (v té době "obvyklé") ceny od jisté firmy Omnipol, které (dodnes) platí násobky "ceny obvyklé" za jeho servis.

První, nad čím mi v případě tohoto nákupu zůstává rozum stát je fakt, že resort obrany chce ty rakety nakoupit přes NSPA. Což je agentura NATO, určená primárně pro nákupy v rámci společných projektů celé Aliance. Proč AČR jejím prostřednictvím nakupuje pomalu i fusekle a zesměšňuje se tak před ostatními partnery v NATO je skutečně ve hvězdách. Nákupy za pomoci "opatrovníků" přece obvykle využívají pouze staří, nemohoucí, nebo silně retardovaní jedinci. Co z toho je případ českého resortu obrany?

A přidávám pár dalších faktů k nákupům prostřednictvím NSPA:

1) na rozdíl od příznivci tohoto způsobu armádních nákupů šířeného fake tato organizace nenakupuje od výrobců, ale od toho, kdo dokáže nejlépe lobbovat v její centrále, kde panuje stejný bordel jako de facto v celé NATO,
2) NSPA ani zdaleka negarantuje nejnižší cenu,
3) tím, že za nákupy neplatí DPH, de facto okrádá státní pokladnu země, pro níž nakupuje; v ČR jsou nákupy přes NSPA na mezi legality,
4) nákup realizovaný přes NSPA nelze zrušit, i kdybyste dostali to, co byste si sami nikdy nevybrali,
5) veškeré úpravy nakoupeného materiálu podle národních standardů musí nakupující řešit přímo s prodávajícím, nikoliv s NSPA,
6) nákupy přes NSPA nelze u této organizace reklamovat, ale musí se řešit s tím, od koho agentura nakoupila,
7) „svěřováním“ nákupů NSPA MO ČR nadále likviduje své už tak mizivé schopnosti nakoupit pro českou armádu za rozumné peníze to, co skutečně potřebuje,
8) nákupy přes NSPA úspěšně a efektivně likvidují domácí obranný průmysl menších zemí díky tomu, že NSPA je řízena ekonomicky nejsilnějšími zeměmi Aliance, které jejím prostřednictvím prosazují své zájmy; cílená a perfektně načasovaná likvidace textilních firem v Bulharsku nám budiž mementem.

A jak je to s těmi „raketovými" nákupy? Realita je takováto:

ČR pořizuje v r. 2018 16 ks modernizovaných OZ RBS-70 NG s příslušenstvím a v roce 2019 k nim hodlá dokoupit rakety Bolide MK3. Na 16 ks odpalovacích zařízení vyčlenil resort obrany v roce 2018 celkem 1.249.999.999,- Kč, a na nákup raket (bez uvedení počtu) vyčlenil v letech 2019 až 2020 celkem 1.210.000.000,- Kč.

Celková hodnota kontraktu v letech 2018–2020 tedy činí 2.459.999.999,- Kč za 16 OZ a (pravděpodobně) plný palebný průměr 12 raket (Bolide MK3?) na 1 OZ, což by mělo být celkem 192 raket. Při průměrném kurzu Kč/USD v roce 2017 (rok podepsání smlouvy) 23,382 (ČNB) činí cena pro ČR (člen NATO, člen EU) cca 105,21 miliónu USD za celou zakázku, tj. cca 6,58 miliónu USD za 1 OZ s raketami a příslušenstvím.

Argentina zakoupila v roce 2018 celkem 18 ks OZ RBS-70NG s příslušenstvím a plným palebným průměrem 12 raket Bolid MK3 na 1 OZ (celkem tedy 216 raket). Za celý kontrakt podle údajů CIPRI zaplatila 44 miliónu USD.

Náklady na 1 OZ včetně raket pro argentinskou armádu (stojící mimo EU a mimo NATO) činí 2,444 miliónu USD. Tato cena je přibližně shodná s obvyklou nabídkovou cenou 1 OZ systému RBS-70NG a 12 raket Bolide MK3, která v roce 2017 činila cca 2,4 miliónu USD (zdroj Jane’s).

Shrnutí:

Náklady ve výši cca 6,58 miliónu USD za 1 OZ RBS-70NG s neuvedeným počtem raket jsou pro ČR, člena NATO a EU, celkem 2,69 krát vyšší než náklady Argentiny za tutéž komoditu ve výši 2,444 mil. USD!!

ČR se skutečně chystá zaplatit 2.459.999.999 Kč, zatímco reálná hodnota nakupované komodity se pohybuje kolem 914.500.000,- Kč, nejvýše však 1.100.000.000,- Kč. ČR tak hrozí škoda velkého rozsahu v celkové výši cca 1,35 miliardy korun. Ze skladby ceny navíc vyplývá, že minimálně 15 % raket bude starší verze MK2. Hlavně že si ministerstvo pořídilo za cca 110.000,- Kč mimoresortní zbožíznalecký posudek (v pořadí už druhý, ten první ho přišel "jen" na 45.000,- Kč) o tom, že jde o "cenu obvyklou". Asi aby byli kluci "z obliga".

NSPA navíc téměř jistě nebude nakupovat rakety a OZ od výrobce (SAAB). Nemá k tomu totiž sebemenší důvod, a Švédsko navíc není členem NATO. Takže kdo je po ruce? Jistá přičinlivá obchodní firma, která navíc tyto komplety již jednou ministerstvu dodala? Myslím, že se zase schyluje k průšvihu. Jsem zvědav, jak se s tím ministr Metnar popere.

 

Podpořte nás v boji za naše společné práva a informování naši veřejnosti!!
Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a práva! 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 007
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Doporučujeme dále:

Jsme otroci Západu - Dřeme na víc než 100 procent, dostáváme třetinu
Tady dělníci volí Geerta Wilderse a ne socialisty!
Pojďte dělat za 11 tisíc! Na tři směny, bereme i cizince!

Šéf odborů vyzval ředitele Mölnlycke Health Care: "Běžte pracovat a žít za 13 000 hrubého!"
Proč web Eodborář.cz ? O co nám jde ....
Západoevropští zaměstnanci žijí na úkor českých zaměstnanců! To je ta rovnost v EU?!

Vydělávají miliardu, ale zaměstnanci pro ně dřou pod krajským průměrem

Brzy budou zrušeny důchody a lidi nechť chcipají hlady vzkazuje politik z ANO ...
České firmy nechtějí lepší mzdy, raději chtějí levnou pracovní sílu z Ukrajiny ...
Dělník již pochopil, že je lepší slušný plat v Rakousku než almužna v Česku

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy
Odborář: Když jsme šli do EU, všechno jsme slíbili a zlikvidovali. Pravda o nezaměstnanosti? Máte právo ji znát
Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!
Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!
EU plánuje socialisticky rozdělit dluhy prostopášníku mezi ty co šetřili!

Milí zaměstnanci a živnostníci, máte se tak dobře i vy?
ČSSD nehájí zájmy zaměstnanců, ale globalistů
Nabídnou minimální mzdu a pak si dovezou imigranty, aby makali za tuto almužnu ...
Dělník v Korei má průměrný plat 100 000 korun. Ví to ministr za hnutí ANO?

O důchodce se musí postarat jejich děti. Třeba v Koreji je to běžné, vzkazuje ministr
Lidovecký ministr požaduje dovoz levné pracovní síly, která má makat za pár šupů ...
Češi nemají rádi odbory, proto mají nízké platy. Životní úroveň dělníků je ostudná

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců
Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...
Sledujte a podpořte nás na Facebook! Jde i o Vaše práva a zájmy ...

Klíčová slova: národní zájem
3773 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umíratEkonomika Číny roste a naopak ekonomika EU se propadáProč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Anketa: Staví se moc silnic a dálnic? Zelení v Rakousku ruší stavbyV Rakousku zavražděna další žena imigrantem

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větouNečasův stín. Šlachta „navštívil“ Fialu
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění