Nezdevastované USA porazily v závodě o měsíc zemi, kterou Němci 16 let předtím totálně zdevastovali. Je to rovnocenné soupeření?

Autor: Jaroslav Štefec | Publikováno: 24.6.2019 | Rubrika: Ekonomika
Putin_Vladimir

Vždy jde především o úhel pohledu. 25. květen 1961. Prezident Kennedy, zřejmě pod dojmem úspěchů sovětského kosmického programu, završeného 12. dubna 1961 letem kosmonauta Jurije Gagarina na oběžnou dráhu kolem Země, vyhlašuje ambiciózní desetiletý kosmický program. Jeho vyvrcholením je přistání Američanů na Měsíci 20. července 1969. Událost, jejíž padesáté výročí nás letos čeká.

Celkem dvanáct astronautů se díky „měsíční posedlosti“ tisíců Američanů, politiků, inženýrů, podnikatelů i dělníků prošlo po Měsíci a stalo se dodnes jedinými lidmi, kteří navštívili jiné vesmírné těleso. V přepočtu na dnešní ceny bratru za 168 miliard dolarů. Mety bylo dosaženo, leč přínos téměř nulový. Nové technologie, vyvinuté v rámci programu, samozřejmě popostrčily USA o pěkný kus dopředu, ale jak se nakonec ukázalo, byl to skutečně závod jen o onu pomyslnou kuličku. Na Měsíci totiž za posledních 50 let přistálo pouhých šest misí programu Apollo, poslední v prosinci 1972, a od té doby nic!

Přesto jde bez jakékoliv diskuse o impozantní úspěch. Dnešní komentáře o něm zásadně hovoří jako o „největším semknutí a vzepětí nějakého národa směřujícího k jedinému cíli v dějinách lidstva“. A také o porážce SSSR v „závodu o Měsíc“ díky drtivé převaze americké vědy a technologií. Z určitého úhlu pohledu možná mají pravdu. Možná. Přenesme se symbolicky z května roku 1961 o pouhých dvacet let zpět.

22. červen 1941. Jeho výročí si právě připomínáme. Vlastně nepřipomínáme, aspoň co se českých mainstreamových médií týče. Málokdo tehdy tušil, že zahájení zdánlivě nezastavitelného útoku na SSSR pod názvem „Operace Barbarossa“ předznamená definitivní konec německých snů o tisícileté „Třetí říši“, v níž by nebylo místa pro slovanské národy, včetně Čechů. Mimo jiné také představuje důrazné memento všem, kteří považují Německo za mírumilovný stát a vzor demokracie.

Do konce roku 1941 zahynulo více něž milion civilních obyvatel SSSR. Téměř tři miliony sovětských válečných zajatců Němci záměrně nechali zemřít hladem podle tzv. "Hladového plánu" (Hungerplan), jehož cílem bylo podstatně snížit počet obyvatel východní Evropy a následně ji osídlit etnickými Němci.

Během čtyř let nelítostné války zahynulo přibližně 23 200 000 občanů SSSR. Celkem 13,77 % jeho tehdejší populace. SSSR utrpěl jak absolutně, tak i relativně nejvyšší lidské ztráty ze všech válčících zemí. 14 500 000 civilních obyvatel, mezi nimi téměř jeden milión Židů, zemřelo v důsledku válečných operací, hladu a represí německých okupantů. Každý pátý Žid, zavražděný během holocaustu, byl tedy občanem SSSR. Válkou byla zničena většina infrastruktury země, tisíce a tisíce měst a vesnic doslova zmizely ze světa. Z mužů ročníků 1926 a 1927 přežilo válku pouhých 20 %.

Válečné ztráty USA činily celkem 418.500 vojáků a civilistů, kteří padli nebo zemřeli během bojů proti Japonsku a v průběhu invaze spojenců do Evropy. Území USA se válka prakticky nedotkla, naopak podpořila rozvoj jejich průmyslu, který se díky ní definitivně vzpamatoval z krize 30. let. Spojené státy jako země i jejich banky na druhé světové válce neuvěřitelně zbohatly.

Kennedy „svůj“ kosmický program odstartoval pouhých 16 let po skončení nejničivější války v historii. Vyhlásil ho v zemi nedotčené válkou, která byla v té době na absolutním vrcholu politicky, ekonomicky, technologicky i lidsky. Soupeřem jim měl být nedávný spojenec, SSSR, země, která se ještě ani náhodou nevzpamatovala z hrůz druhé světové války. Přesto již dokázala sestrojit nejen svou první atomovou a vodíkovou pumu, ale postavit i první civilní ledoborec na atomový pohon, vytvořit impozantní raketový program a dostat člověka do vesmíru.

O devět let později SSSR závod o Měsíc „prohrává“. Prohrává v závodě, na který přistoupilo jeho vedení nejspíš v paranoidní posedlosti ukázat světu za každou cenu přednosti socialistického zřízení. Už z principu naprosto nesmyslně, viz výše popsaný vývoj zájmu USA a NASA o Měsíc po letu Apolla 17.

Přitom úspěchy, kterých SSSR jako stát za 16 let od ničivé války v neuvěřitelně skromných podmínkách dosáhl, bohatě stačily k tomu, aby jeho občané měli plné právo být sami na sebe hrdí. Mimo jiné i proto, že přes všechny oslavné komentáře k výročí amerického letu na Měsíc (které již za pár dnů začnou plnit naše mainstreamová média), to „největší semknutí a vzepětí národa směřujícího k jedinému cíli v dějinách lidstva“ předvedli světu právě oni. Tím, že dokázali jakoby zázrakem, za cenu obrovských obětí, odolat německému útoku a zachovat si státnost a územní integritu.

Jak se zdá, nepřestalo toto „kouzlo“ přes všechny peripetie s rozpadem SSSR, dobu rozkladu 90. let, gruzínské události, problémy s Čečenskem a nověji i s Ukrajinou, působit ani na počátku 21. století. Ačkoliv je RF v současné době formálně naším „spojeneckým protivníkem“, má své nezastupitelné místo na politické a ekonomické mapě Evropy a je i důležitým hráčem na světové scéně. Nejspíš je to dobře. Ať už se to komu líbí nebo ne.

 

Podpořte nás v boji za naše společné práva a informování naši veřejnosti!!
Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a práva! 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 007
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

Doporučujeme dále:

Jsme otroci Západu - Dřeme na víc než 100 procent, dostáváme třetinu
Tady dělníci volí Geerta Wilderse a ne socialisty!
Pojďte dělat za 11 tisíc! Na tři směny, bereme i cizince!

Šéf odborů vyzval ředitele Mölnlycke Health Care: "Běžte pracovat a žít za 13 000 hrubého!"
Proč web Eodborář.cz ? O co nám jde ....
Západoevropští zaměstnanci žijí na úkor českých zaměstnanců! To je ta rovnost v EU?!

Vydělávají miliardu, ale zaměstnanci pro ně dřou pod krajským průměrem

Brzy budou zrušeny důchody a lidi nechť chcipají hlady vzkazuje politik z ANO ...
České firmy nechtějí lepší mzdy, raději chtějí levnou pracovní sílu z Ukrajiny ...
Dělník již pochopil, že je lepší slušný plat v Rakousku než almužna v Česku

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy
Odborář: Když jsme šli do EU, všechno jsme slíbili a zlikvidovali. Pravda o nezaměstnanosti? Máte právo ji znát
Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!
Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!
EU plánuje socialisticky rozdělit dluhy prostopášníku mezi ty co šetřili!

Milí zaměstnanci a živnostníci, máte se tak dobře i vy?
ČSSD nehájí zájmy zaměstnanců, ale globalistů
Nabídnou minimální mzdu a pak si dovezou imigranty, aby makali za tuto almužnu ...
Dělník v Korei má průměrný plat 100 000 korun. Ví to ministr za hnutí ANO?

O důchodce se musí postarat jejich děti. Třeba v Koreji je to běžné, vzkazuje ministr
Lidovecký ministr požaduje dovoz levné pracovní síly, která má makat za pár šupů ...
Češi nemají rádi odbory, proto mají nízké platy. Životní úroveň dělníků je ostudná

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců
Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...
Sledujte a podpořte nás na Facebook! Jde i o Vaše práva a zájmy ...

Klíčová slova: komunismus  | národní zájem
4143 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umíratEkonomika Číny roste a naopak ekonomika EU se propadáProč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

euPortal.cz

Demokracie, z níž mnohdy zbývají jen prázdné formy, je pomalu odstraňována. Připravují se režimy fakticky s loutkovými vládami jedné strany. Vlády v EU už samostatně skoro o ničem nerozhodujíPodpořte prosím EUportal.cz

Eurabia.cz

Proč v Rusku nemají rádi liberální hovnokraty? Plivou na svůj národZděšení: Muslim v basilice při mši pokřikoval Aláhu akbar

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

Zrádci se po využití odkopávají, varuje analytik Campbell. Pokud by se třeba v Sýrii našly zakázané zbraně z ČR, hodí nás EU i USA přes palubuBudeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění