Prezident Zeman: Čína zachrání svět od katastrofy

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 23.5.2017 | Rubrika: Ekonomika
Mao Ce Tung

Prezident Miloš Zeman promluvil na čínském fóru o nové Hedvábné stezce – Belt and Roud Forum – a označil ji za velmi ambiciózní a velmi nákladný projekt, který napomůže dalšímu propojování Asie, Afriky a Evropy prostřednictvím obchodu. Podle Zemana jde o jakousi obdobu amerického poválečného Marshallova plánu, ale mnohem rozsáhlejší, až dvanáctkrát.

„Nová Hedvábná stezka je fascinující projekt,“ zahájil svůj projev v Pekingu Zeman. Když se na tento projekt díváme, lze ho podle Českého prezidenta srovnat s Marshallovým plánem, jenže tento projekt je až dvanáctkrát rozsáhlejší. „Opakuji, až dvanáctkrát rozsáhlejší,“ zdůraznil Zeman v projevu předneseném v angličtině. Financování tohoto projektu se podle prezidenta neobejde bez spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

Okamžitě také přidal jedno varování. „Pokud má být tento projekt úspěšný, je nezbytné vyhodnotit také jeho možná rizika a nespoléhat se jen na optimistické analýzy. Musíme udělat vše pro to, abychom se vyhnuli katastrofě. Jak dobře víte, katastrofy jsou v historii lidstva častým fenoménem,“ konstatoval Zeman.

Na projekt nové Hedvábné stezky se podle českého prezidenta lze dívat ze dvou hledisek. První hledisko je čistě ekonomicko-technické. Pakliže se projekt podaří uskutečnit, bude to znamenat vybudování nové infrastruktury a tak podobně. Jenže pak je tu druhé hledisko, a to Zeman považuje za neméně důležité – hledisko propojení dvou prastarých civilizací. „Když připomenu knihu Samuela Hantigtona Střet civilizací, tak z tohoto pohledu jde o projekt skutečného přátelství mezi dvěma prastarými civilizacemi,“ uvedl Zeman.  

Říká se, připomněl Zeman, že když chcete zahnat temnotu, musíte zapálit svíčku. Česká republika proto přivezla do Číny 22 „relativně malých“ projektů, které se mohou stát součástí nové Hedvábné stezky. „Je to 22 svíček na podporu projektu. Dalších 60 bude připraveno na červencovém česko-čínském investičním fóru,“ poznamenal prezident.

A tady podle Zemana nesmíme zapomínat na jedno z rizik, které s sebou tento projekt nese. Mnozí politici v něj nevkládají důvěru, protože jde o projekt dlouhodobý. Přesahuje jedno volební období a mnozí politici počítají čas jen od voleb k volbám a hodnotí projekty podle toho, jaký úspěch by z nich mohli vytěžit oni sami, aby vyhráli další volby. Nelíbí se jim představa, že někdo jiný za mnoho let „slízne smetanu“ z projektu, který zahájili oni sami.  

„Dovolte mi proto vyjádřit uznání pro odvahu, s jakou se do tohoto projektu pustil lid Čínské lidové republiky, a zvláště mi dovolte vyjádřit uznání pro odvahu čínského prezidenta. Je to vzácná odvaha ve světě světových politiků,“ ocenil Zeman čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Dále doporučujeme:

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

Klíčová slova: sociální stát  | Solidarita
1054 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloExministr Vlastimil Tlustý: Až nebude co rozdělovat, budou se „lepšolidi“ a „horšolidi“ mydlit ještě více. Soukupa si pamatuji, ještě když v roce 2006 dělal pro Zelené...
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění