Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 27.2.2017 | Rubrika: Ekonomika
Vlajka - Česká Republika

„Dostat se mezi rozvojové země není pro nás žádná dobrá nálepka, protože různé společnosti, které si chtějí někde založit svoji pobočku, berou na takové hodnocení zřetel,“ říká ekonomická expertka a bývalá poradkyně ministra financí Markéta Šichtařová. K tomu pak ještě doplňuje: „Není to navíc výhodné pro přilákání zajímavých investic. Naopak, tlačí se k nám podnikatelé s montovnami, prodejními sklady typu Amazon a podobně.“ K současné vypjaté diskusi mezi odboráři a podnikateli o výši mezd pak konstatuje: „Nemůžeme jen tak najednou horentně zvýšit mzdy bez dalších potřebných kroků, tedy aniž nejprve nezměníme strukturu naší ekonomiky. Takže odboráři mají s nízkými mzdami pravdu, ale abychom je mohli zvýšit, musíme začít odjinud.“

Proč jsme se ještě nevymanili od počátku 90. let z toho kolotoče levná práce, nízké mzdy a často také nižší kvalita výrobků, o které hovoříte vy sama ve svém příspěvku na stránkách ParlamentníListy.cz? Stejná vyjádření o tom, že jsme se stali jen montovnou – kolonií svých západních sousedů, prezentují už více let například i ekonomičtí experti jako Ilona Švihlíková nebo mezinárodně uznávaný pedagog a analytik profesor Zelený. Jaký by byl vlastně recept na změnu k lepšímu a proč se podle vašeho názoru touto závažnou problematikou moc nezabývá ani naše vláda?

My jsme se uměli v určitá období z toho negativního trendu na čas vymanit. Dokonce jsme mívali nejvyšší přírůstek příjmů na hlavu ze všech zemí východní Evropy. Bohužel teď je to jinak, předběhli nás už Slováci a zřejmě i v Polsku. Myslím si, že na to nemá ani tak vliv celková úroveň naší ekonomiky jako vliv psychologický, kdy si pořád myslíme, že na světovém trhu můžeme uspět jen s nízkými cenami a s levnými výrobky. To skutečně přetrvává z 90. let, kdy jsme na tom nebyli technologicky dobře a přijali jsme takovou tu „čínskou“ roli prosadit se s nekvalitním, ale laciným zbožím. A k tomu nám ještě dopomáhal uměle vytvářený slabý kurz koruny zásahem České národní banky (ČNB). Teď už to není zapotřebí, dovezli jsme nebo vyvinuli kvalitní technologie, avšak stále tak uvažujeme a spoléháme se i na „polštář“ od ČNB. 

Ono je to skutečně o psychologii, protože nejúspěšnější evropské exportní země s vysokou životní úrovní, ale i produktivitou práce, jako jsou Švýcarsko, Německo, Lucembursko, produkují drahé značkové výrobky, které jsou synonymem luxusu. Takže paradoxně mercedes se prodává lépe, když je drahý, než kdyby jeho cena výrazně poklesla, čímž by ztratil punc luxusu. Jim se podařilo dlouhodobou prací, suverenitou i dobrým marketingem docílit toho, že se dnes pro kvalitu používají termíny jako německé auto, švýcarské hodinky či lucemburské bankovnictví. My bychom dosáhli změnu v myšlení, abychom se oprostili od té produkce laciných výrobků, kdyby se většímu počtu našich průmyslových firem podařilo uchytit na světovém trhu také s hodnotným, dražším zbožím. Zatím se to začíná dařit v oblasti nanotechnologií (extrémně přesné technologie), ale musí být těch firem daleko víc, jenže jich víc nebude, protože intervence z ČNB se slabou korunou je stahují dolů, brzdí je v rozletu, vnucují jim tu podprahovou myšlenku laciných výrobků.      

V současné době si určitě nenotují odbory se zástupci různých podnikatelských svazů. Šéf odborářů Josef Středula vyhlásil už dříve konec levné práce v Čechách a dostává se stále více do střetu s mluvčími podnikatelů, kteří by chtěli k nám dostat co nejvíce zahraničních dělníků z východu. Co si o tomto sporu vůbec myslíte, jde skutečně jen o zájem majitelů firem získat chybějící profese na našem trhu, anebo v tom spíše převládá zájem dostat k nám lidi, kteří budou pracovat za nízké mzdy, ještě nižší než dostávají Češi?

Já si myslím, že odbory to vzaly tak trochu za špatný konec, tím ovšem nechci říkat, že s těmi nízkými mzdami nemají pravdu. Jenže není to tak, že pokud se plošně zvýší mzdy, tak bude všem pak pořád dobře. Musí se začít jinak, u podniků, které musejí nejprve změnit své podnikatelské záměry, výrobní programy. Náš pracovní trh je teď přehřátý, existuje u nás přezaměstnanost a počet lidí bez práce už nebude klesat. Na druhé straně ty pomocné práce za deset tisíc měsíčně už nikdo z českých zaměstnanců nechce dělat, a tak je nutné dovézt Ukrajince či Mongolce. Je samozřejmě i jiná cesta, přivézt k nám drahé technologie a začít s jinými výrobky, ale to zase narážíme na nevýhodný kurz koruny pro dovozy a jsme opět u ČNB. Ale nemůžeme jen tak najednou horentně zvýšit mzdy bez dalších potřebných kroků, aniž nejprve nezměníme strukturu naší ekonomiky. Takže odboráři mají s nízkými mzdami pravdu, ale abychom je mohli zvýšit, musíme začít odjinud.

Pokračování rozhovoru.

Klíčová slova: kapitalismus
4217 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umíratEkonomika Číny roste a naopak ekonomika EU se propadáProč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

euPortal.cz

Američané a jejich vazalové na NATO se tedy učí nenávidět své země a Rusové se učí milovat Rusko. V konfliktu mezi Ruskem a morálně dekadentním Západem naplněným nenávistí k sobě je zřejmé, kdo zvítězíBere europoslankyně Pirátů Gregorová pervitin?

Eurabia.cz

EMA vyšetřuje Astru Zenecu na nervové onemocněníUSA se už zas chtějí s Venezuelou kamarádit

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

ParlamentniListy.cz

„Nic zlého Pražanům neudělal.“ Dcera maršála Koněva: Otcovu sochu dát na Olšanské hřbitovy. To by bylo velmi pěknéÚniky od policie, sebevražda, Kroupa u soudu těžce narazil. Zase. Petr Žantovský připomíná selhání novináře, které uniká veřejnosti
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění