Současná vláda ČSSD+ANO+KDU-ČSL udělal pro české zdravotnictví málo ...

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 3.8.2017 | Rubrika: Politika
ČSSD

Současná vláda podle lékařské komory a zdravotnických oborů prosadila za dobu svého působení málo nového. Nevyřešila ani personální krizi a podfinancovanost zdravotnictví. Naopak chválí zvyšování platů, valorizaci plateb za státní pojištěnce a nepřijetí zákona o univerzitních nemocnicích, vyplývá z jejich vyjádření. Systém veřejného zdravotního pojištění letos hospodařil s plánovanými příjmy více než 276 miliard korun, píše ČTK.

„Současná vláda hasila, ale netvořila,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních věcí Dagmar Žitníková. Ani podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka vláda očekávání nesplnila. Lékaři se s odboráři shodují také na tom, že většinu problémů podědila po předchozích vládních garniturách.

Jako největší problémy vidí financování zdravotnictví a personální situaci. Do českého zdravotnictví podle nich jdou o dvě procenta HDP méně, než je průměr v evropských zemích.

Podle Romana Šmuclera, který bude od září prezidentem České lékařské komory, vláda finanční stav zdravotnictví ještě zhoršila. „Důrazem na velké nemocnice a utlumováním ambulancí zdražila systém a to se brzy projeví krizí financování pojišťoven, jakmile klesne výběr pojistného,“ řekl. Řešením by podle něj bylo převést větší část péče k praktickým lékařům a do ambulancí. Vhodný by byl i návrat zdravotnických poplatků či zavedení částečně hrazené péče, kterou by pacienti mohli ovlivnit svým chováním, dodal.

Lékaři kritizují také zákon o vzdělávání nelékařských profesí

Přestože vláda opakovaně zvyšovala platy, což odbory i ČLK chválí, personální situaci se jí stabilizovat nepodařilo. Nemocnicím chybí stovky lékařů a tisíce sester. „Z důvodu nedostatku sester a lékařů se ruší nebo přechodně zavírají oddělení. Chybí zaměstnanci všech profesí a stávající jsou permanentně přetěžováni,“ uvedla Žitníková. Podle Kubka vystudované sestry odcházejí mimo obor, lékaři často do zahraničí.

„Řada nemocnic je již plně závislá na práci cizinců. Komora zaznamenala i případy nelegálního zaměstnávání cizinců se spornou kvalifikací,“ dodal Kubek. Jako další z nesplněných slibů komora a odbory uvádějí srovnání plateb pojišťoven za stejné výkony. Rozdíly jsou podle Žitníkové až dvojnásobné.

Názory na přijaté novely zákonů o vzdělávání zdravotníků a lékařů jsou rozdílné. Podle Kubka je novela o vzdělávání lékařů zklamáním. „Systém zůstává vůči mladým lékařům nepřátelský, a zatímco fakultní nemocnice budou mít i nadále zajištěn přísun laciné pracovní síly, personální devastace regionálních nemocnic se bude prohlubovat,“ řekl. Naopak stomatologové změny chválí.

Lékaři kritizují také zákon o vzdělávání nelékařských profesí, který změnil vzdělávání sester a zavedl profesi terapeuta tradiční čínské medicíny. V Evropě raritní zařazení „léčitelů“ mezi zdravotníky je podle Kubka „vrchol ostudy“.

Vláda v programovém prohlášení slibovala zákon o veřejných neziskových nemocnicích, nakonec na něj ale nedošlo. Připravený zákon, který by transformoval fakultní nemocnice na univerzitní, vláda už do voleb projednat nestihne. Odbory to vítají. „Návrh tohoto zákona byl špatný a v praxi mohl mít závažné nenapravitelné důsledky,“ uvedla Žitníková. Podle Kubka nebyl splněn ani slib vlády, že zajistí oddělení vlastnictví zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení.

 

Dále doporučujeme:

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

 

Klíčová slova: liberalismus  | socialismus  | Odbory  | Solidarita
601 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloExministr Vlastimil Tlustý: Až nebude co rozdělovat, budou se „lepšolidi“ a „horšolidi“ mydlit ještě více. Soukupa si pamatuji, ještě když v roce 2006 dělal pro Zelené...
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění