Levná pracovní síla? Cizinci, kteří se opíjejí a terorizují občany!

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 6.8.2017 | Rubrika: Ekonomika
Daně

ROZHOVOR Tachovsko, které má nejmenší zalidněnost, přetéká zahraničními pracovníky. Ve městech okresu už neseženete člověka, který by dělal kuchaře, uklízečku nebo i policistu. Všichni už montují v montovnách. České pohraničí dostává na západě Čech další těžkou ránu. Spekulanti v malých obcích kupují domy a nastěhovávají do nich desítky zahraničních pracovníků, kteří fatálně mění strukturu obyvatel a likvidují to, co se tu za několik let vybudovalo. Starostka pětitisícové Plané u Mariánských Lázní Martina Němečková (nezávislá za STAN), která je ve funkci již sedm let, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří o bezútěšné situaci.

Agenturní zaměstnanci a cizinci, to je tedy váš největší problém?

Jsou sem naváženi agenturní zaměstnanci různými agenturami. Bohužel legislativa u nás není na takové úrovni jako například v jiných státech. Podmínky, které mají agenturní firmy tady ve srovnání s tím, co mají například v Německu, jsou nesrovnatelné. Přivezou sem agenturní zaměstnance, které ubytují ve strašných podmínkách. Nepřicházejí sem bohužel celé rodiny, což by bylo pro region dejme tomu přínosem, protože pohyb za prací je přirozený. Ale přijedou jenom muži, kteří tady chvíli pracují a zbylý čas tráví prapodivným způsobem. Tedy tím, že se opijí, přespí a jdou znovu do práce. To městům a obcím v blízkosti těchto průmyslových hal samozřejmě moc nepřispívá. Důsledkem je pak nepořádek a v horším případě i zvýšená kriminalita. Lidé, kteří vlastní nemovitosti, i v malých obcích, kam najednou někdo ubytuje desítky cizinců, kteří nejsou schopni zapojit se do života obce, jsou nešťastní. A dalším problémem je, že ne všichni jsou nakonec schopni v těchto halách pracovat, takže sem sice za prací přijdou, pak dostanou výpověď a už se nikdo nestará o to, jestli se vrátí zpátky, nebo tu zůstanou a páchají trestnou činnost. To už nikdo neřeší. Proto mluvím o současné legislativě, která umožní agenturám přivézt sem zaměstnance, ale už jim nedává žádné povinnosti se o ně nějakým způsobem dál starat. Nedává jim žádné povinnosti jim zajistit nejen ubytování, ale i zdravotní péči. Nedává jim povinnost zjistit, jestli mají zdravotní nebo sociální pojištění. Tyto podmínky jsou neskutečně jiné než patnáct kilometrů tady od nás za hranicemi. To, co si agentury dovolí tady, by si v Německu dovolit prostě nemohly.

A dostávám se zase ke zdravotnictví. Nikdo nemůže odmítnout poskytnout zdravotní pomoc. Prioritně ji musí poskytnout a pak se teprve řeší, že dotyčný není pojištěný. Takže rychlá lékařská pomoc musí vyjet. Bude nám velmi často vyjíždět na Novou hospodu, protože jsou tam ubytovny, kde bude někdo odpoledne a večer jenom pít. Ale tou dobou bude možná chybět pro „normální“ lidi, kteří tu léta žijí, platí pojištění, nemají tady nemocnici…

Kraj se chlubí, jak nízká je nezaměstnanost v regionu. Na druhou stranu, právě toto má v souvislosti s takzvanými montovnami vážná úskalí, ne?

Nám chybí ve městech pracovní síla. Tady už dnes neexistuje restaurace, protože je problém sehnat kuchaře nebo obsluhu. Do toho tu přibyli lidé, kteří sem nepřišli žít, tedy podílet se na rozvoji města a účastnit se kulturního a společenského života. Jsou to lidé, kteří tu jsou na krátkou dobu, nechovají se úplně ideálně. A do budoucnosti si netroufám ani dohlédnout, protože proběhlo několik schůzek, kterých jsem se zúčastnila, kde byli zástupci kraje. Územní plány jsou dávno schváleny, další výstavba hal zasmluvněna, a přestože již dva roky popisujeme tento problém, dozvídáme se, že do roku 2022 přibude ještě jednou tolik hal. Když řeknete, že už teď je to problém a co se s tím bude dělat, tak odpověď je, že s tím, co je již podepsáno, nic. Mluví se hodně o ubytovnách. Ale ubytovna je dnes už menší část problému, protože lidé, kteří vydělávají na ubytování, jakmile se zpřísnila pravidla, se přizpůsobili a problém se přesunul jinam. Koupí se byty, do těch se ubytují agenturní zaměstnanci a v tu chvíli to nejde řešit. Problém tedy není vyřešen, naopak narůstá. Z toho, co vím, tak to bude ještě horší. Nerozumím tomu, proč se jednou někdo rozhodl tomuto regionu „pomoci“ tím, že tady postaví takové množství hal, protože to paradoxně městům a obcím velice ublížilo. Samozřejmě každá mince má dvě strany. Byla tu nějaká nezaměstnanost. Ale z posledních čísel, které jsem viděla na poslední schůzce na Plzeňském kraji, tak Plzeňský kraj má pod 2,7 procenta! To už není nezaměstnanost. To jsou nezaměstnatelní lidé, kteří nikdy do práce nepůjdou. Už pod čtyři procenta se říká, že to je přirozená nezaměstnanost. Je tu nejnižší v celé republice a už teď je tu poptávka po každém, kdo má ruce a nohy.

Planá je pětitisícové město. Máme tu jednu ubytovnu na sídlišti a možná tu jsou nějací lidé po bytech. Ale jsou třeba vesnice, které mají 300 obyvatel a najednou jim tam někdo koupí starý objekt, přestaví ho na ubytovnu a přiveze  padesát cizích státních příslušníků. Ti sem přijdou bez rodin. A na vesnici, kde se budovalo dětské hřiště a dávaly se lavičky, tak po deseti letech budou lavičky odstraňovat, protože na ně si obyčejný občan této vesnice již nikdy nesedne, na nich budou posedávat, polehávat opilí cizinci. Na dětské hřiště maminka nepustí dítě, protože se bude bát, aby kolem těchto pánů jen prošlo. Tak takto na tom jsou malé obce tohoto regionu.

Všichni se snažíme, aby nám tady zůstávali mladí lidé, a na vesnici jde skoro o zázrak. Když už se tak stane a vezmou si hypotéku, koupí si dům, zrekonstruují jej a založí rodinu, přijde toto.

Personální oddělení ve firmách mají již dnes velké starosti sehnat pracovníky, navyšují mzdy. Těmto mzdám my v menších městech nemůžeme vůbec konkurovat. Sehnat do státního sektoru úředníka je tady skoro nemožné. Mám informace, že lidé, kteří mají základní vzdělání a dováželi by je z Plzně, požadují 35 tisíc hrubého. To je výše mzdy, kterou mi opravdu nabídnout nemůžeme.

A zde, ve vašem městě, to také vidíte, že?

Jednoznačně. Planá je na tom o malinko lépe, protože jsme se snažili už před dvěma lety trochu se chránit před výstavbou ubytoven. Například jsme v územním plánu změnili území určené pro výstavbu bytových domů na rodinné domy. Aby nebyla možnost koupit si pozemek a postavit tam bytový dům a do něj pak ubytovat právě agenturní zaměstnance. Není to nejlepší řešení, ale chvíli to funguje. Ovšem nebude to do nekonečna. Lidé, kteří chtějí na agenturních pracovnících vydělávat, mají snahu nakoupit byty, a to už město ovlivnit nemůže. Představte si, že vlastníte s rodinou byt, na který jste si vzali hypotéku, a ve stejném domě někdo koupí  jeden nebo dva byty 3 + 1, ubytuje v něm například dvanáct agenturních zaměstnanců a ti se pak chovají tak, jak jsme se již bavili. V tu chvíli se z klidného bydlení stane noční můra.

A jak jste na tom s policií?

Naše město má městskou policii se dvěma strážníky. Na to, abychom pokryli sedm dní v týdnu po 24 hodinách,bychom jich potřebovali třikrát tolik. To si ale pětitisícové město nemůže dovolit. Městská policie má sloužit k tomu, aby kontrolovala dodržování městem vydaných vyhlášek, k tomu byla zřízena. Každý strážník je půl milionu korun do rozpočtu včetně výstroje, výzbroje, školení. Pětitisícová obec nemá a nedostává peníze na to, aby najednou měla městskou policii se šesti až osmi strážníky, kteří by suplovali práci Policie České republiky. Nechceme za peníze města rozšiřovat městskou policii. Tyto problémy, o kterých se bavíme, má řešit státní policie. Stát kdysi rozhodl  postavit tyto průmyslové zóny. Takže stát by se měl podílet i na zajištění bezpečnosti. A současně platí, že konkrétně průmyslová zóna na Nové Hospodě se nachází v území někoho. A ten někdo s tím souhlasil. Tedy v územním plánu nějaké obce. Například Nová Hospoda se nachází v územním plánu města Bor. Kdysi dávno muselo vedení tohoto města souhlasit s tím, že tam tato zóna vznikne, a dnes z toho dostává nemalé peníze do obecního rozpočtu. My nedostáváme ani korunu navíc. Myslím, že tenkrát velmi podcenili důsledky svého rozhodnutí a nikdo z nich si neuvědomil, co to přinese. Vidina peněz do rozpočtu a nová pracovní místa byly silnou motivací. Ono se mohlo ze začátku zdát, že výhod bude více, ale mělo to mít nějaké meze. Například  tři čtyři haly. Každý si přece musí spočítat, kolik pracovních sil v okolí okruhu třiceti kilometrů je. Postavit jich tam sedm a během další krátké doby přistavět dalších osm, tedy celkem patnáct, je šílené.

A vy na to pochopitelně nemáte sebemenší páky, jak situaci změnit…

Ne, katastrální hranice končí dříve. Jsme sice od těchto hal deset kilometrů, ale nemáme šanci se vyjadřovat k tomu, co se v územním plánu jiné obce schválí.

Máme v Plané služebnu státní policie, ale obecně se ví, že je na všech služebnách v okolí obrovský podstav. Vidíte názorně, že nejde jen o to, že neseženeme uklízečku, školníka nebo kuchaře, ale Policie ČR tu nesežene strážníka. A proč také, když jej zaměstnavatel z firmy v průmyslové zóně nasadí do autobusu a odveze jej do práce, kde mu dají ještě další zaměstnanecké bonusy a ještě jej přivezou domů. Je to začarovaný kruh. A tlak, aby města všechny negativní důsledky řešila tím, aby posílila městskou policii, tak to se nám nelíbí. Z poslední schůzky se zástupci kraje a ministerstva vnitra vyplynulo, že by se sice možná mohl vypsat nějaký dotační program na posílení městské policie měst a obcí v blízkosti zón, ale to je jen hašení požáru, ne systémové řešení. Je fér, aby i města, kterým se v důsledku výstavby těchto zón zvýšily příjmy, se podílela na řešení negativních jevů, které se s montovnami a dalšími halami snoubí. 

Někdo z vyššího samosprávného celku měl korigovat, plánovat tuto výstavbu  a nedopustit, aby se na jednom místě postavilo velké množství těchto hal a na druhém konci republiky, kde se zavírají doly, rostla nezaměstnanost a chyběly pracovní příležitosti. Jistě, je to blízko dálnice, blízko německých hranic, takže pro firmy zajímavá poloha. Ale stát by měl rozhodnout, kde a v jakém počtu je potřebuje. Takto máme problém na jednom konci republiky, kde jsou lidé nezaměstnaní, a na druhém konci je tak šílená poptávka po pracovní síle, že se přivážejí lidé odkudkoli. Když jde v našem městě někdo do důchodu, tak se úplně bojíme vypsat výběrové řízení, protože dalšího člověka, který jej zastoupí, prostě neseženeme.

Když do malé obce se třemi sty obyvateli navezete padesát cizinců, tak je to vidět. Ve větším městě se to poněkud schová. V Plzni pak ještě víc. Ale stejně jsou problémy již všude...

Celý rozhovor zde.

 

Dále doporučujeme:

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

 

Klíčová slova: liberalismus  | národní zájem
1695 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloExministr Vlastimil Tlustý: Až nebude co rozdělovat, budou se „lepšolidi“ a „horšolidi“ mydlit ještě více. Soukupa si pamatuji, ještě když v roce 2006 dělal pro Zelené...
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění