Reakce předsedy důchodců: Ať si jí Ocknecht hmyz sám a nenutí k tomu důchodce!

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 20.8.2017 | Rubrika: Politika
Evropa

ROZHOVOR Šéfkuchař a vášnivý propagátor pojídání hmyzu Petr Ocknecht v rozhovoru pro Seznam.cz uvedl, že by důchodci, kterým na jídlo nezbývá dostatek finančních prostředků, mohli pojídání masa nahradit konzumací hmyzu a to například v koncentrátech. ParlamentníListy.cz si na to konto popovídaly s předsedou Rady seniorů České republiky Zdeňkem Pernesem. „Ať si to pojídá sám,“ vzkazuje mu Pernes. A sdělil i další pikantnosti ohledně životního standardu důchodců v Česku. Například i to, že vývoj jejich životní úrovně v porovnání s růstem platů není od předlistopadové éry „žádná sláva“. Češi mají podle Pernese „nezaslouženě nízké mzdy“ a z toho důvodu i „nezaslouženě nízké důchody“. Důvodem toho je podle něj i to, že je u nás příliš mnoho montoven.

Pane Pernesi, potraviny v Česku zdražují a podle ekonomických analytiků právě ony v podstatě táhnou inflaci. Rekordně drahé je například máslo. Jak se s tímto faktem vypořádávají čeští důchodci, kterým stát přidává v řádu stokorun?

Jednou z mých profesí je i analytik a tudíž budu odpovídat v číslech. Co se týče inflace, poslední data máme z července. Tehdy meziročně dosáhla 2,5 procenta. Z toho potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly o jeden procentní bod. Bydlení, voda a energie o půl procentního bodu. Stravování a ubytování o 0,4 procentního bodu, doprava o 0,2 procentního bodu. Ostatní pak méně. Nejvýrazněji tedy rostly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

Analýzu kvality života měřené spotřebou v reálných hodnotách provádíme každoročně. Využil jsem své dovolené, abych dopočítal rok 2016 na základě dat ze statistického úřadu. Z mých závěrů vyplývá, že loni utratili důchodci v průměru měsíčně na nákup potravin a nealkoholických nápojů 2437 korun, což představuje 24 procent z celkového počtu jejich spotřebních vydání. Starobní penze v současnosti činí zhruba 11.810 korun. Valorizace na letošek u průměrné penze vzrostla o 310 korun a nárůst byl o 3,4 procenta. Pokud dáme obě tato čísla na stůl, dovolím si tvrdit, že letošní valorizace u převážné většiny důchodců inflaci vykompenzuje.

Jak jsou na tom čeští důchodci, pokud jejich životní úroveň srovnáme mezinárodně?

V takovém případě musíme hovořit o celé cenové hladině za rok 2016. Ceny v Česku v daném období byly na 63 procentech evropského průměru, přičemž například Německo je na úrovni evropského průměru na 100,3 procenta. My jsme někde na 38 procentech, tudíž jsme na tom lépe než Němci. Je potřeba ale české penze měřit v paritě kupní síly a tam je ČR bohužel na 15. místě z 24 hodnocených zemí. Z jižní Evropy jsou na tom například hůře Portugalci, ti se nacházejí ještě o jedno místo za námi. Španělé jsou na tom zase ale o něco lépe. Nacházejí se na 12. místě.  

Šéfkuchař Petr Ocknecht, který je vášnivým propagátorem pojídání hmyzu, tvrdí, že již brzy budeme i u nás pojídat hmyz a to například ve formě koncentrátu. Uvedl to v rozhovoru pro Seznam.cz. Kromě toho Ocknecht navrhuje, že by hmyzová alternativa mohla být vhodná pro důchodce, kteří mají na jídlo málo prostředků. Jak se na to budou čeští důchodci tvářit, že nyní budou proto, že nemají dost peněz, nuceni chroupat cvrčky?

S tímto nesouhlasím. Čeští důchodci zatím potraviny ufinancují. Samozřejmě jsou ale i určité extrémy, kdy důchodci musí váhat, zda zaplatí bydlení, nebo léky. To jsou ale opravdu extrémy. Pan šéfkuchař tedy nemá pravdu a jinak bych to, co řekl, hodnotil jako hloupý a nemístný vtip. Ať si to pojídá sám.

Jak se na tu myšlenku tváříte jako předseda důchodců a senior?

Je to nevkusné, ať si to zkusí. A jinak, jestli někdo z důchodců chce pojídat brouky, tak ať tak činí.

Pan Ocknecht je pojídá a problém s tím zřejmě nemá ani v nejmenším…

Tak ať si je jí. Já to jíst nebudu, tečka.

Jak by se na to ale důchodci tvářili, kdyby museli jíst z finančních důvodů hmyz?

Nevím, nejsem schopen to okomentovat. Samozřejmě, nákup potravin je jedna z hlavních základních životních potřeb. Pokud tedy lidé chtějí žít, tak musí nakupovat potraviny. Potraviny nakupují samozřejmě podle peněz, ale také podle chuti. Takže to, co kdo pojídá, je každého věc. Ale to, že by důchodci byli ekonomicky donuceni k tomu, aby museli pojídat hmyz, tak to v žádném případě není pravda.

VIDEO SEZNAM.CZ, VE KTERÉM ŠÉFKUCHAŘ OCKNECHT DOPORUČUJE HMYZ DŮCHODCŮM, NAJDETE ZDE

Pan Ocknecht nicméně tvrdil, že k tomu dojde, že se bude všechno zdražovat a tak dále…

To on neví. Na to nemá asi poznání, jak se zdá, když to takhle říká. Ale uvidíme, třeba někdy v budoucnosti, ale to už já tady nebudu, se tím bude svět živit, když už nebudou potraviny. I to je možné.

Dále doporučujeme:

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

 

 

Klíčová slova: liberalismus  | národní zájem  | národní stát  | sociální stát  | Solidarita
695 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Takhle se lidí nebáli ani u nás za komunistické totality! Do městečka s 3 500 obyvateli, přijede 9 650 četníkůLevicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromechDnešní levice a socialisté jsou nepřáteli pracujícího Evropana, ale jsou hvězdami pro muslimy a AfričanyTakto se tuneluje rozpočet české armády! Kolem miliardy na víc za zastaralé systémy ...

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)

ePortal.cz

Kniha Prolomení hradeb od Petra Hampla určitě stojí za přečtení. Už ji máte doma? Správnej chlap je ženská

euPortal.cz

Video: Svět podle České televize aneb Islámská modlitba léčí bolesti zad a předškoláci zpívají Eid MubarakTi, kteří si myslí, že migrace již není hrozbou, by se měli seznámit s těmito daty...

Eurabia.cz

Právnička Samková zveřejnil důkazy o tom, jak Český rozhlas manipuloval s veřejným míněním při eurovolbách v roce 2014Italští lepšolidé a dobroseři urážejí voliče Salviniho

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

ParlamentniListy.cz

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cákloChrocht, kreténi, zku*venej zloděj. Více k tomu, o čem jedná Sněmovna: VIDEO od Jarka Nohavici i mnohem ostřejšího hocha
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění