Máme nezaslouženě nízké mzdy a tudíž máme i nezaslouženě nízké důchody!

Autor: Parlamentní listy | Publikováno: 22.8.2017 | Rubrika: Politika
Afrika

ROZHOVOR Šéfkuchař a vášnivý propagátor pojídání hmyzu Petr Ocknecht v rozhovoru pro Seznam.cz uvedl, že by důchodci, kterým na jídlo nezbývá dostatek finančních prostředků, mohli pojídání masa nahradit konzumací hmyzu a to například v koncentrátech. ParlamentníListy.cz si na to konto popovídaly s předsedou Rady seniorů České republiky Zdeňkem Pernesem. „Ať si to pojídá sám,“ vzkazuje mu Pernes. A sdělil i další pikantnosti ohledně životního standardu důchodců v Česku. Například i to, že vývoj jejich životní úrovně v porovnání s růstem platů není od předlistopadové éry „žádná sláva“. Češi mají podle Pernese „nezaslouženě nízké mzdy“ a z toho důvodu i „nezaslouženě nízké důchody“. Důvodem toho je podle něj i to, že je u nás příliš mnoho montoven.

Podle ČTK přibývá důchodců v exekuci. V Ústeckém kraji má exekuci každý dvacátý penzista, v Karlovarském, Libereckém zhruba každý pětadvacátý. Přitom je ale naše aktuální vláda levicová. Dovedete si to nějak vysvětlit, jaké mohou být příčiny?

Česká správa sociálního zabezpečení publikuje svá čísla ohledně exekucí každým rokem. I my jako Rada seniorů tyto věci hlídáme. Ale je potřeba vidět, že těch 85 tisíc důchodců v exekuci, jak bylo publikováno, tak to jsou všechny penze, nejenom starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Těch starobních je zhruba kolem 45 tisíc, což představuje necelá dvě procenta z celkového počtu příjemců starobních penzí. To číslo tak podle mě není příliš vysoké. A ohledně příčin tohoto stavu, zmínil bych, že začátkem letošního roku Ministerstvo práce a sociálních věcí provedlo analýzu a my jsme ji projednávali na radě vlády. Podle té analýzy je příčin samozřejmě více. Jednou z těch příčin je i to, že si dluh do důchodu odnesou ještě z ekonomicky aktivního života. Další příčinou je pak to, že důchodci převezmou závazky například za své děti či vnuky a těch je v tomto smyslu většina.  

Samozřejmě jsou ale i důchodci, kteří byli podvedení. Osvěta ohledně tzv. šmejdů je dle mého již dostatečná, ale samozřejmě i tak jsou zde lidé, kteří na to naletí. Je to ale odporné, když se zneužívá důvěřivosti starších lidí. Podvedených důchodců naštěstí není většina.

Příčiny exekucí důchodců nejspíš nejsou u vlády. Důvodem je to, že lidé nemají dost peněz, tudíž se zadlužují. Rovněž bych zmínil, že systém exekucí je velmi výhodný pro právníky, kteří je vymáhají. Například bych zmínil to, že vám kvůli exekuci napaří navíc například pokutu šedesát tisíc, což považuji za naprostou zrůdnost. Nechápu, jak to stát mohl dovolit. A pokud vím, aktuální ministr to snad nějak chtěl napravit, ale Poslanecká sněmovna to již před volbami nechce projednat, tudíž říkám hanba současné Poslanecké sněmovně.    

V médiích často slýcháme, že si žijeme nejlépe v historii. Jak se na to díváte, a platí to i pro důchodce, když jejich životní standard a například i to, kam jezdí na prázdniny, srovnáme například s předlistopadovou érou?

To samozřejmě sledujeme a podle indikátorů, kterými lze měřit vývoj životní úrovně důchodců od roku 1989, musím říci, že spokojeni nejsme. Sociální postavení důchodců se podle mezinárodní dohody měří tzv. obecným náhradovým poměrem, což je průměrná penze k průměrné mzdě. V roce 1989 činil zmíněný náhradový poměr 50,4 procenta, měřeno k hrubé mzdě. Loni byl tento poměr ale jen 41,4 procenta, což je tedy pokles o rovných devět procentních bodů. To je ostuda českého penzijního systému měření v nominálních hodnotách. Ale měřit můžeme i reálně. A v tomto ohledu, v poměru ke mzdám, kupní síla penzí od roku 1989 narostla pouze o 15,9 procenta. Přitom kupní síla, průměrný plat vzrostl o 61,7 procenta. Nůžky mezi aktivní a postaktivní částí populace se tak od roku 1989 rozevřely téměř o polovinu, o 45,8 procenta. Z průměrné české penze, která v současné době činí asi 11.800 korun, musí český důchodce na uspokojení tzv. základních životních potřeb (bydlení, strava, energie) vynakládat 80 procent svého příjmu. Vývoj příjmů českých důchodů od roku 1989 tedy není žádná sláva.

Co si myslíte o tom, co pro zlepšení situace ohrožených skupin včetně důchodců udělala tato vláda?

Je to pravda jenom částečně. Něco uděláno bylo, ale zdaleka ne vše. Na sjezdu Rady seniorů České republiky jsme letos vládě za některé kroky poděkovali. Ocenili jsme například obnovení původní valorizace penzí, protože předcházející Nečasova vláda měla jen třetinovou. Dále jsme ocenili zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, což také zatěžovalo důchodce, zpřístupnění lázeňské péče seniorům a valorizaci penzí za rok 2015 a 2017. Dobrým krokem bylo i zastropování věku odchodu do důchodu. Naopak za nedostatek považujeme, že nebude schválen zákon o sociálním bydlení, což má dopady na 30 až 40 tisíc příjemců starobních penzí, zejména v Praze, Brně a dalších velkých městech, kde žijí v nájemních bytech. Průměrný nájem za metr čtvereční v Praze je měsíčně 417 korun, dovedete si to představit? A v Brně je to pak 225 korun za metr. Průměrná penze osamělé ženy v Česku je necelých 11 tisíc. Takže to je naprosto katastrofální stav. Zároveň vláda nepodpořila ani náš návrh k přijetí zákona o seniorech a ani náš návrh k přijetí zákona o minimálních důchodech.   

Nízké důchody a nízké platy učitelů jsou takovým vděčným tématem české politiky. Stále se mluví o nutnosti je navyšovat a stále se nic nevyřešilo, a to napříč politickým spektrem. Čím si to vysvětlujete? Mohou být příčinou i nízké mzdy v Česku a charakter české ekonomiky obecně?

Přesně tak to je. Opět jsem si připravil pár čísel. Penze se vypočítávají z mezd a z platů, protože máme pojistný systém. Čím vyšší pojistné na sociální zabezpečení odvedete, tím vyšší pak máte penzi. Mzdy jsou ale v České republice nízké. Jsou nízké proto, že máme takovou ekonomiku, že máme řadu montoven a že jsme státem, který dělá subdodávky pro určité dominantní firmy a to samozřejmě ovlivňuje cenu.

Čili struktura naší ekonomiky, která tady byla postupně od roku 1990 budována, je chybná. Jenom desítky firem v Česku dělají celkové výrobky a můžou si tak za ně určovat celkovou cenu. Jinak jsou Češi většinově spíše subdodavatelé někoho jiného. České mzdy jsou ale nízké i proto, že naši čeští páni majitelé nebo zahraniční podnikatelé a jejich manažeři jaksi stále nedávají českým zaměstnancům to, co jim patří.

Když se tedy podíváte na čísla Eurostatu, tak měřeno paritou kupní síly na jednoho občana je z hlediska výkonnosti hospodářství česká ekonomika na 18 místě (HDP) z 29 států. Produktivita práce je u nás na 52 procentech evropského průměru, ale jednotkové náklady práce jsou na 44 procentech. Čili mzdy mohou růst až o osm procentních bodů, ale není tomu tak. Ve mzdách je Česká republika na dvacátém místě z 27 hodnocených zemí. Díky tomu jsou i české penze nízké. Máme nezaslouženě nízké mzdy a platy a tudíž máme i nezaslouženě nízké penze. To je potřeba změnit. 

První část rozhovoru zde: Reakce předsedy důchodců: Ať si jí Ocknecht hmyz sám a nenutí k tomu důchodce!

Dále doporučujeme:

Smrad, že by se člověk poblil? I Číňana platí lépe! Derou z nás kůži. Moravští dělníci si vyšlápli na Švédy

Český stát učinil ze zaměstnanců nevolníky a krade jim víc než 40% výdělku!

Socialisty z EU zajímají homosexuálové a uprchlíci a ne obyčejní pracující lidé!

Odbory jsou jedinou organizací, která dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců

Realita českých otroků - dřeme za 12 tisíc, máme majitelé ze Švédska...

Řítíme se mezi chudé země. Nízké platy, a pak už vůbec nic

 

Klíčová slova: sociální stát  | Solidarita
670 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

eOdborar.cz

Magistrát Olomouce kašle na zdravotně postiženou ženu a upřednostňuje zdravé zájemce o byt - jde snad o korupci či aroganci?Závěry jednání mocnosti jsou ve prospěch USA a v neprospěch Evropy a to díky Merklové a spol.Jak uprchlíci dojí rakouskou krávu sociálního systému ...Výsledek přijímání uprchlíku v Rakousku - obrovské finanční náklady a společenské problémyTotální rozklad sociální správy v imigranty zaplavené Vídni

FreeGlobe.cz

Oční kontakt maximálně 5 vteřin. Jinak sexuálně obtěžujete. A udávat je žádoucí140 000 muslimů na oslavách v parku jednoho západoevropského města (+ video)

ePortal.cz

Kaplického knihovna se vrací. Tady jsou hodně bizarní návrhy, jak by se mohla využítTahle politička prostě patří do kriminálu. Stejně jako balkánská řeznice

euPortal.cz

Dvojice islamistů zabila čtrnáctiletou holčičku v NěmeckuTo je hlína. Podívejte se, jak Okamura setřel Babiše...

Eurabia.cz

Napište politickému vězni do Anglie ať vidí, že v odporu proti multikulturnímu a pro-islámskému režimu není sám!Muslimové a Afričané pojeďte do Rakouska, nadojíte si dávky ...

euServer.cz

Co se rodí ve stínu sankcí a ovládnou svět USA, Rusko nebo Čína?Němci znovu volají po vůdčí roli v Evropě a ve světě

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

ParlamentniListy.cz

Hřebejk se u Emmy Smetany rozparádil. Napadal Zemana a mluvil o „spodině společnosti“. A z umělecké sféry dostal přes prsty: Kydy! Jen nepodložené frázeNechutná píp. Děsivá výhrůžka Merkelové. Hrozí, že uprchlická vlna přejde přes Českou republiku. 70 milionů migrantů. Babiš, kníže, Doubrava, Keller či Okamura tohle vzkázali kancléřce
Anketa
Podporujete Novou levici a její vizi celoevropského neosocialistického státu? Takzvaná Nová levice opustila koncepty tzv. Staré levice a zaměřuje se na rozvracení evropské civilizace a podporu kolonizování Evropy muslimy a neevropskými kulturami. Souhlasíte s touto vizí, kterou u nás reprezentuje ČSSD?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění